sobota, 18 lutego 2017

Rozchodniki


Rozchodnik
Rozchodnik to rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych. Nie wymagają specjalnego pielęgnowania, ponieważ jest to odmiana odporna na suszę i mróz. Musimy pamiętać, żeby posadzić rozchodnik w miejscu dobrze nasłonecznionym

Możemy go rozmnażać przez podział, od wiosny do lata, a także poprzez ukorzenienie pędów w okresie wiosennym.

Rozchodniki to rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny, rzadko półkrzew, nagie lub owłosione, osiągające od 2 cm do 0,9 m wysokości. W większości są to sukulenty liściowe. Łodyga wzniesiona lub podnosząca się, zwykle rozgałęziona, rzadko gruboszowata.
Liście
Rozchodnik kolorystyka
Ulistnienie skrętoległe, naprzeciwległe lub okółkowe (w okółku po 3–5 liście), liście gruboszowate, płaskie lub wałeczkowate, siedzące lub ogonkowe, czasem u nasady z ostrogą. Osiągają zróżnicowane rozmiary – od 1 mm do 8 cm długości. Blaszka liściowa jest całobrzega, a jej użyłkowanie niemal niewidoczne.
Kwiaty
Małe, białe, żółte lub różowe, zebrane w szczytowe podbaldachy. Zazwyczaj pięciokrotne, czasem 3-, 8-, 12-krotne. Działki kielicha zwykle wyraźne, zielone, czasem z ostrogą u nasady. Płatki zwykle gwiazdkowato rozpostarte. pręcików jest zwykle dwa razy więcej od płatków, czasem tyle samo i odpowiednio wyrastają w dwóch lub pojedynczym okółku. Posiadają długie i cienkie nitki. Zalążnie górne. Powstają z owocolistków zwykle w liczbie odpowiadającej liczbie płatków. Zwieńczone są szyjkami słupków różnej długości.
Owoce
Wielonasienne, gwiazdkowate mieszki, wzniesione lub rozpostarte